The Panther Press

North Lamar’s ­­Star Athletes Receive Awards

Sports BanquetGreg Higgins
   Pantherette award winners beginning first row left are Kayedon Oliver, Logan Frazier, Lexie Jameson, Lexie Stephens, Alaina Mobley, Haley Porter, Maria Leyva, Leslee Elliott, Tanna Huie, Abby Lacey, Bailee Nickerson, and Ryanna English.  Second row, Morgan Ross, Kayla Igleheart, Reagan Richardson, Carter Brumley, Kimmy Cox, Hannah Sartor, Shiann Rice, Madison Morrison, Kristen Hodges, and Bailey Foy.  Back row, Melody Shannon, Mikaela Hess, Erin Scholl, Karlee Alexander, Bailey Jones, Ashleigh McFatridge, Bailey Exum, Kylie Halstead, Ashley White, Jaycie McEwin, Olivia Stankus, Baylee Chappell, and Kristian Sutherlun.

Pantherette award winners beginning first row left are Kayedon Oliver, Logan Frazier, Lexie Jameson, Lexie Stephens, Alaina Mobley, Haley Porter, Maria Leyva, Leslee Elliott, Tanna Huie, Abby Lacey, Bailee Nickerson, and Ryanna English.  Second row, Morgan Ross, Kayla Igleheart, Reagan Richardson, Carter Brumley, Kimmy Cox, Hannah Sartor, Shiann Rice, Madison Morrison, Kristen Hodges, and Bailey Foy.  Back row, Melody Shannon, Mikaela Hess, Erin Scholl, Karlee Alexander, Bailey Jones, Ashleigh McFatridge, Bailey Exum, Kylie Halstead, Ashley White, Jaycie McEwin, Olivia Stankus, Baylee Chappell, and Kristian Sutherlun.

   Panther award winners beginning front row left are Josh Bolton, Levi Graham, Nick Campbell, Brayden Steed, and Klayton Drake.  Second row, Grant Erickson, Kyle Terry, Brandon Halliday, Keitron Reed, Cameron Edwards, Jake Wynn, Andrew Exum, and Nick West.  Third row, Joe Edzards, Aaron Ables, Jessup Crutchfield, Kyle Dunmon, and Levi Porter.  Back row, Ty Jones, Hunter Sartor, Tyler Anthony, Samaki Walker, Jake White, Micah Booker, and Ryder Bryant. 

Panther award winners beginning front row left are Josh Bolton, Levi Graham, Nick Campbell, Brayden Steed, and Klayton Drake.  Second row, Grant Erickson, Kyle Terry, Brandon Halliday, Keitron Reed, Cameron Edwards, Jake Wynn, Andrew Exum, and Nick West.  Third row, Joe Edzards, Aaron Ables, Jessup Crutchfield, Kyle Dunmon, and Levi Porter.  Back row, Ty Jones, Hunter Sartor, Tyler Anthony, Samaki Walker, Jake White, Micah Booker, and Ryder Bryant. 

The North Lamar Athletic Booster Club was host to a Sports Banquet for athletes, coaches, parents, and guests on Tuesday, May 19 in the North Lamar High School gym.  Media representative Greg Higgins with The Panther Press gave an entertaining recap into the year’s sports highlights. 

NLABC president Renee Noble welcomed athletes and guests and introduced the 2015-2016 officers.  Jennifer Bryant will serve as the booster club president with Michelle Cowling as vice-president, Stephanie Sanders as secretary, and Laura Thompson as treasurer.

Coaches of each sport recognized outstanding athletes.  Athletic Director Tim Billings presented the top overall awards, the Fighting Panther and Fighting Pantherette, to North Lamar standouts who contributed to their teams, demonstrated exemplary character, and excelled in academics.  Recipients of the Fighting Panther Award are Ty Jones and Tyler Anthony.  The Fighting Pantherette Award went to Tanna Huie

New to this year’s awards was the Star Award.  Athletes receiving this award participated in three or more varsity sports which showed involvement and school spirit. Those receiving letter jacket star patches were: Tyler Anthony, Ryder Bryant, Kyle Dunmon, Cameron Edwards, Andrew Exum, Bailey Foy, Tanna Huie, Kayla Igleheart, Bailey Jones, Ty Jones, Katie Kilcrease, Emily Lamonica, Madsion Morrison, Bailee Nickerson, Hailey Porter, Keitron Reed, Shiann Rice, Trey Scudder, Samaki Walker, and Jack White.

Athletes receiving awards were:

 

Sports Medicine      Sports Medicine Trainer of the Year     Ivory Dobbs

                                                                               

Baseball                Most Valuable Player                           Ty Jones

Baseball                Offensive Player of the Year               Trey Scudder, Brayden Steed

Baseball                Defensive Player of the Year              Jake Wynn, Evan Niblett

Baseball                Spirit Award                                          Chad Box

                                                                               

Basketball (Boys)    The Consummate Teammate              Eddie Wengerter

Basketball (Boys)    Most Valuable Player                          Hunter Sartor, Levi Porter

Basketball (Boys)    Defensive Player of the Year             Samaki Walker

Basketball (Boys)    Rebounder of the Year                       Hunter Sartor

                                                                               

Basketball (Girls)     Most Valuable Player                         Kylie Halstead

Basketball (Girls)     Defensive Player of the Year              Lexie Stephens

Basketball (Girls)     Offensive Player of the Year               Madison Morrison

Basketball (Girls)     Fighting Heart Award                       

Basketball (Girls)     Most Improved Player                        Bailey Exum

Basketball (Girls)     Hustle & Heart Award                         Lexie Stephens

Basketball (Girls)     Competitive Cauldron                         Lexie Stephens

                                                                               

Booster Club          Outstanding Leadership Award            Renee Noble

                                                                               

Cheerleading          Leadership Award                              Hannah Sartor, Lexi Jameson, Logan Frazier

Cheerleading          Best All-Around                                 Carter Brumley, Leslee Elliott,

                                                                                     Alaina Mobley, Kimmy Cox                                                                               

                                                                               

Cross Country        Most Valuable Female Runner            Emily Lamonica

Cross Country        Most Valuable Male Runner                Kyle Dunmon, Cameron Edwards

                                                                               

Football                 Offensive Lineman of the Year            Ty Jones

Football                 Defensive Back of the Year                 Samaki Walker

Football                 Defensive Most Valuable Player          Trey Scudder

Football                 12th Man Award                                  Micah Booker

Football                 Captain Blue Award                            Johnathan Edwards

Football                 Frank Stone Award                             Tyler Anthony

Football                 Defensive Lineman of the Year           Klayton Drake

Football                 Offensive Back of the Year                 Keitron Reed

                                                                               

Golf (Boys)             Most Valuable Player                        Levi Graham, Jessup Crutchfield

Golf (Boys)             Most Improved Player                      Andrew Exum, Nick Campbell

Golf (Boys)             Newcomer of the Year                     Lane House

                                                                               

Golf (Girls)             Most Valuable Player                        Jaycie McEwin

Golf (Girls)             Most Improved Player                       Kristen Hodges

Golf (Girls)             Newcomer of the Year                      Morgan Ross

                                                                               

Overall                  Fighting Panther Award                     Tyler Anthony, Ty Jones

Overall                  Fighting Pantherette Award             Tanna Huie

                                                                               

Powerlifting            Most Valuable Male Powerlifter            Josh Bolton

Powerlifting            Iron Man Award                                       Brandon Halliday

Powerlifting            Most Improved Powerlifter                        Baileigh Heveron

Powerlifting            Leadership Award                                   Shiann Rice

Powerlifting            Most Valuable Female Powerlifter            Kayedon Oliver

                                                                               

Soccer (Boys)         Most Valuable Player                              Kyle Terry

Soccer (Boys)         Offensive Most Valuable Player               Andrew Exum

Soccer (Boys)         Defensive Most Valuable Player              Nick West, Kyle Terry

Soccer (Boys)         Sportsmanship Award                            Grant Erickson

                                                                               

Soccer (Girls)         Hustle Award                                          Abby Lacey

Soccer (Girls)         Most Valuable Player                            Shaina Brown

Soccer (Girls)         Offensive Most Valuable Player             Karlee Alexander

Soccer (Girls)         Defensive Most Valuable Player             Leslee Elliott, Maria Leyva

Soccer (Girls)         Sportsmanship Award                           Ryanna English

                                                                               

Softball                  Most Valuable Player                             Bailee Nickerson

Softball                  Golden Glove Award                             Erin Scholl

Softball                  Offensive Player of the Year                 Tanna Huie

Softball                  Defensive Player of the Year                Kayla Igleheart

Softball                  Newcomer of the Year                         Reagan Richardson

                                                                               

Swimming              Most Valuable Swimmer                         Olivia Stankus

Swimming              Most Improved Male Swimmer                Paul Bayer

Swimming              Most Improved Female Swimmer            Emily Lamonica, Kristian Sutherlun

                                                                               

Tennis                   Most Valuable Female Player               Maria Leyva

Tennis                   Most Valuable Male Player                 Joe Edzards, Aaron Ables                           

                                                                               

Track (Boys)           Most Valuable Field Event Award          Johnathan Edwards, Tyler Anthony

Track (Boys)           Most Valuable Distance Runner            Kyle Dunmon

Track (Boys)           Most Valuable Sprinter Award              Samaki Walker, Keitron Reed

Track (Boys)           Most Improved Track Award                Micah Booker

Track (Boys)           New School Record in the                   Samaki Walker, Kyle Dunmon,

                             4x400m Relay 3:27.01                         Tyler Anthony, Trey Scudder

Track (Boys)           High Jump District Champion              Tyler Anthony

Track (Boys)           800m District Champion                      Kyle Dunmon

                                                                               

Track (Girls)           Most Valuable Team Member               Emily Lamonica

Track (Girls)           Outstanding Sprinter Award                 Tanna Huie, Mikaela Hess

Track (Girls)           Outstanding Mid Distance Runner        Bailey Foy, Karlie King

Track (Girls)           Outstanding Distance Runner              Emily Lamonica, Melody Shannon

Track (Girls)           Outstanding Field Event                      Baylee Chappell, Kayedon Oliver

                                                                               

Volleyball               Most Valuable Player                         Ashleigh McFatridge

Volleyball               Most Valuable Blocker                        Bailey Jones, Tanna Huie

Volleyball               Most Valuable Hitter                           Bailey Foy

Volleyball               Most Valuable Setter                          Kayla Igleheart

Volleyball               Defensive Player of the Year               Lexie Stephens

Volleyball               Newcomer of the Year                         Haley Porter

Volleyball               Best All-Around Spirit Award               Ashley White, Karlee Alexander