The Panther Press

UIL Events Not Just for Secondary Grades

School NewsGreg Higgins

Elementary campuses at North Lamar Independent School District competed in UIL academic events.  While grades 2-5 do not advance past district, the competition remains strong with those who compete.  Grades 2-4 from Parker Elementary, Everett Elementary, and Bailey Intermediate compete at North Lamar’s UIL meet while North Lamar 5th graders begin competing at the district level.

Results from the 2nd – 4th Grade UIL Local Meet are:

MUSIC MEMORY:

1st – Adriana Ashley – Parker

2nd – Emma Adams – Parker

2nd – Alaena Still – Parker

3rd – Anthony Towers – Bailey

4th – Austin Simms – Parker

5th – Rylee Mahon – Bailey

6th – Holly Webb – Bailey

6th – Raelin Musgrove – Bailey

J. T. Franklin – Everett

Kaia Hutchinson – Everett

Alyson Gentry – Everett

Albany Miller - Everett

 

NUMBER SENSE:

1st – Cort Garner - Bailey

2nd – Caleb Allen - Bailey

3rd – Allison Moneyheffer – Parker

3rd – Jenna Larkins – Bailey

4th – Landon Watkins – Bailey

5th – Sydnee Bankston – Bailey

6th – Katelyn Newberry – Parker

 

ART SMART:

1st – Rylee Mahon - Bailey

2nd – Raynie Lewis - Bailey

3rd – Brianna McClain – Bailey

4th – Hailey O’Neal – Bailey

SPELLING:

1st – Jesse Durham - Bailey

2nd – Irfan Alam - Bailey

3rd – Joy Greenwell - Bailey

4th – Carter Jackson – Bailey

5th – T.J. Hammond – Parker

6th – Sophia Rhea – Everett

Ryan Sadau – Everett

Tyler Chancler - Everett

 

CREATIVE WRITING

1st – Emmah Klingler - Everett

2nd – Alyvia Dangerfield - Everett

3rd – Addison Cooper - Everett

4th – Taylor Nutt - Everett

READY WRITING:

1st – Roselyn Spencer - Everett

2nd – Lizzie Fisher - Everett

3rd – Heather Bright – Bailey

4th – Ryder Anderson – Parker

5th – Landen Somers – Parker

6th – Jara Kattes – Everett

Julie Dyck - Everett

 

ORAL READING:

1st – Victoria Smith – Parker

2nd – Rylee Mahon – Bailey

3rd – Ashlyn Phifer – Everett

4th – Cohen ReKieta – Bailey

4th – Emory Reaves - Everett

5th – Emaline Del Toro – Bailey

5th – Matilyn Watson - Bailey

6th – Autumn Gant – Parker;

6th – Charles Fritcher - Parker

 

STORYTELLING

1st – Dane Dillen – Everett

2nd – Kylie Crawford - Everett

3rd – Lily Stewart - Everett

4th – Ava McMonigle – Everett

5th – Ashleigh Eudy - Everett

6th – Kelsey Jackson – Everett

7th – Albani Miller – Everett

Stacia Coulter - Everett

 

CHESS PUZZLES 2ndGRADE:

1st – Wiley Quillen – Parker

2nd – Jackson Jones – Everett

2nd – Memphis Spangler – Parker

2nd – Donald Williams - Parker

3rd – Colt Fendley – Everett

4th – Grayson Strain – Everett

 

CHESS PUZZLES 3rd Grade:

1st – Jack Kirk – Everett

2nd – Easton Martin – Everett

3rd – Gracie Armstrong – Parker

3rd – Kace Evans - Parker

4th – Grady Hall – Parker

4th – Payden Daniels – Everett

5th – Clayton Clark – Parker

 

CHESS PUZZLES 4thGrade:           

1st – Austin Sims – Parker           

2nd – Blake Hildreth – Bailey           

3rd – Claudia Romans – Parker

3rd – Weston Roberts – Parker

4th – Cort Garner – Bailey           

5th – Caden Fore – Parker

5th – Atticus Finley – Bailey

6th – Emma Garner - Bailey

 

Results from the 5th Grade UIL District Meet (All Bailey Unless noted) are:

ART MEMORY:                        

2nd - Layla Shafiq                      

5th - Hylan Hughes                    

Isabelle Layton

READY WRITING:                   

3rd - Haidyn Chancellor

4th - Addie Davis                       

5th - Ella Boudrie                       

ALT – Melodee Robinson

SOCIAL STUDIES:

6th - Drew McNeal

Cooper Moore

Kenzie Pence

ALT – Kelon Andrews

 

# SENSE:                    

2nd - John Harville         

4th - Brayden Brown      

6th - Gibson Dyess        

ALT – Drew McNeal                                         

LISTENING:                            

1st - Carson Preston

4th - Chloe Emyabbi

Rebecca Dueck

ALT – Ella Boudrie

ORAL READING:                     

1st - Grace King            

2nd - Kenzie Pence                    

3rd - Hannah Minor 3rd              

ALT – Madelyn Hedrick

MAPS/CHARTS/GRAPHS:

3rd - Tyler Weemes

4th - Cooper Moore

6th - Jack Johnson

ALT – Lucas Godsey

 

SPELLING:

2nd - Haidyn Chancellor

3rd - Drew McNeal

4th - Brayden Brown

ALT – Tyler Nutt

 

DICTIONARY SKILLS:

2nd - Aiden Rhea – 2nd

3rd - Noah Allen – 3rd

5th - Hannah Jackson – Parker

6th - Corbin Leisman

ALT – Braille Winston

 

CHESS PUZZLES – Bailey Only:

2nd - Tyler Weemes

4th - Jaxon Rutherford

6th - Garrett Russell

ALT – Cable Pickering

 

CHESS PUZZLES – Parker Only:

1st – Bryson Fore

2nd – Jakob Carlson

2nd – Jayce Reagan

3rd – Trinity Hill