The Panther Press

District’s Silver Medal Claimed by North Lamar’s UIL Academic Team

School NewsGreg Higgins

The North Lamar Academic Team finished strong earning the silver medal in the District 15 AAAA Academic Championship while also capturing the2016 UIL District 14-4A Speech Championship.  The district competitions are spread out into a series of events with points totaled at the end.  Students placing first, second, or third advance to the region competition April 21 - 23 at Texas A&M Commerce.

 

North Lamar team winners include:

            Speech Team – District Champs, combined with the results from the Cross Examination (CX)

Debate in February

Literary Criticism Team – 1st place

Brittany Pilkington – 1st place

Taylor White – 2nd place

Kyra Conlyn – 3rd place

Landon Carter – 7th place

Spelling Team - 1st place

Steele Musgrove – 2nd place

Kay Edwards – 3rd place

Jordan Walters – 6th place

Rael Memnon – 8th place

Mathematics – 2nd place team

Heather Armstrong – 2nd place

Number Sense Team – 2nd place

Heather Armstrong – 5th place

Allison Bright – 8th place

Calculator Team - 3rd place

Rael Memnon – 5th place

Heather Armstrong – 7th place

Science Team - 3rd place

Takeyah Griffin – 4th place

Ty Rast – 9th place

Additional individual winners:

Takeyah Griffin – 4th place in Computer Applications

Melody Shannon – 5th place in Computer Applications

Korbin Hamner – 6th place in Computer Applications

Kay Edwards – 5th place in Social Studies

Alison Thrasher – 2nd place in Copy Editing (pilot program, no advancing), 6th place in News

Writing, 6th place in Editorial Writing

Landon Carter – 5th place in Editorial Writing

Matti Golighly – 6th place in Headline Writing, competing at region due to conflicts that

students have from other schools

Kylie Jackson – 4th place in Ready Writing, competing at region due to conflicts that students

have from other schools

In Lincoln-Douglas Debate:

Mackenzie Beckmon – 1st place and Top Speaker, advancing to region

Jake Chollet – 2nd place, advancing to region

Abraham Prado – 4th place

Prose Interpretation:

Jordan Walters - 1st place, advancing to region

Steele Musgrove - 2nd place, advancing to region

Mason Remaley - 6th place

Poetry Interpretation:

Julian Tellez - 1st place, advancing to region

Bailey Fowler - 3rd place, advancing to region

Kristian Sutherlun - 4th place

Persuasive Speaking:

Steele Musgrove – 1st place, advancing to region

Colin Hodgkiss – 2nd place, advancing to region

Mason Remaley – 3rd place, advancing to region

Informative Speaking:

Kay Edwards – 1st place, advancing to region

Jordan Walters – 2nd place, advancing to region

Jake Chollet – 4th place

North Lamar competed with the following schools to earn second place in district:

Atlanta – 497.5 points

North Lamar – 422 points

Pleasant Grove – 190 points

Paris – 167 points

Liberty-Eylau – 110 points

Pittsburg – 54.5 points